Dąb to jedno z najpopularniejszych drzew wykorzystywanych do produkcji mebli. Zawdzięcza to przede wszystkim wytrzymałości, trwałości, a jednocześnie pięknu, którym charakteryzują się stoły czy szafy zrobione z tego drewna. Aby twoje dębowe meble służyły ci przez lata i cały czas cieszyły oko nieskazitelnym wyglądem, musisz się z nimi odpowiednio obchodzić.
Drewno dębowe ma dość duża tendencje do wysuszania, pęknięć, a także powstawania plam. Dzieje się tak wtedy, gdy powierzchnia mebli nie jest odpowiednio konserwowana. To nie wszystko, dębowi mogą zaszkodzić wahania temperatury, nadmierna wilgoć czy też ciepło.
Na początek przeczytaj uważanie instrukcję producenta mebli. Jeśli kupiłeś nowy mebel dębowy, poproś producenta lub sprzedawcę o broszurę z odpowiednimi instrukcjami. Po przywiezieniu mebla do domu, zostaw w nich otwarte wszystkie drzwi, szafki czy szuflady. W taki sposób pozbędziesz się charakterystycznego zapachu oleju. Skąd bierze się ten zapach? Nowe meble zostały najprawdopodobniej przed spakowaniem naolejowane.
Pomimo tego, że dąb kojarzy się z niesamowitą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia, z melbami obchodź się ostrożnie. Zamiast przesuwać je po podłodze, lepiej je podnieść a następnie odstawić. Dzięki temu zostanie zachowana integralność spoin.
Nie stawiaj dębowych mebli w bezpośrednim towarzystwie źródła ciepła lub intensywnego światła słonecznego. Unikniesz wtedy wysuszenia i pękania powierzchni oraz wyblaknięcia naturalnego koloru drewna.
Raz w miesiącu do ich pielęgnacji wykorzystuj specjalny olej do mebli. Jeśli będziesz się stosował do tej rady, zabezpieczysz drewno przed pęknięciami. Olej stworzy też warstwę ochronną, która zabezpieczy powierzchnię mebla przez wilgocią. Jeśli mebel jest użytkowany wielokrotnie w ciągu dnia (głównie chodzi tu o stoły, krzesła czy biurka), możesz go olejować częściej, najlepiej raz w tygodniu.
W przypadku dębowych mebli kuchennych uważaj na stawianie gorących elementów bezpośrednio na drewnie. O wiele lepiej używać wtedy serwetek lub mat z filcowymi podkładkami. Jeżeli twoje krzesła i stół nie zostały zaprojektowane do używania ich na zewnątrz, lepiej zrezygnuj z tego pomysłu.
Nie narażaj drewna dębowego na kontakt z silnymi środkami czyszczącymi, kawą, wodą czy winem. Jeśli doszło do rozlania płynu na powierzchnię mebla, wytrzyj go natychmiast przy pomocy ściereczki lub ręcznika papierowego, dzięki temu unikniesz przebarwień.